Historie plemene


Kosterní pozůstatky loveckých psů, podobných faraonskému psu, nalezené na Středním východě pocházejí z doby před pěti tisíci lety a nálezy z okolí celého Středozemního moře jsou staré více než dvě tisíciletí. Tito psi přežili jako vyhraněná plemena na izolovaných místech, jako ostrovy Malta nebo Baleáry. Faraonský pes se stal díky své kvalitní červené srsti nejpopulárnějším představitelem této skupiny.Na rozdíl od chrtů, kteří loví výhradně na viděnou, používá čich, sluch i zrak. 

Elegantní, důstojný faraonský pes je patrně potomkem drobného, křehkého vlka, který kdysi obýval Arabský poloostrov. Féničtí kupci dovezli plemeno na ostrovy Maltu a Gozo asi před čtyřmi tisíci lety, kde se uchoval v čisté formě. Nejstarší vyobrazení boha Anubise (= Anup - bůh mumifikace a pohřebišť. Řídil celý proces mumifikace, doprovázel mrtvé do podsvětní říše a přiváděl je k Usirovu "poslednímu soudu") se šakalí hlavou jsou 7500 let stará a není pochyb o podobnosti s dnešním faraónským psem. Ostatně teorie, že prapředek faraóna je šakal, má již dnes mnoho obhájců. Tito psi však neměli jen příznivce. Podle jedné ze staroegyptských legend prý dokonce i královna Kleopatra v době své vlády nařídila tyto psy vyhubit, jelikož sama byla velkou milovnicí koček. Ale egyptská říše zanikla a s ní i faraónští psi. Dlouho se myslelo, že vyhynuli a že nám doklady o existenci zůstanou jen ve skulpturách a vyobrazeních v historických muzeích.

Pharaoh Hound, Kelbtal-Fenek (Králičí pes)


Standart: FCI č.248

Země původu: Malta

Patronace: Velká Británie

Zařazení: Skupina 5, špicovitá a primitivní plemena, sekce 6, primitivní plemena

Znaky: - inteligentní, přátelský, mírny, hravý a bdělý pes. Horlivý a ostrý lovecký pes. Tito psi loví čichem a Tzv. na viděnou, zrakem, přičemž při soustťedění na práci používají také své velké uši, tj. sluch

Celkový vzhled: - je to středně velký pes ušlechtilého zjevu, pěkných čistých linií. Je elegantní, ale také silný. Je velmi rychlý v pohybu, pozorného výrazu.

Hlava a lebka: - mozkovna je dlouhá, suchá, dobře tvarovaná. Čenichová partie je poněkud delší, než mozkovna. Stop je jen lehce vyznačen. Prodloužená linie mozkovny je rovnoběžná s linií nosního hřbetu. Celá hlava vypadá při pohledu seshora nebo ze strany jako tupý klín.

Oči: - mají barvu jantaru, což odpovída barvě srsti. Jsou oválné, trochu hlouběji uložené, ostražitého, inteligentního výrazu.

Uši: - středně vysoko nasazené, při vzrušení vzpřímené, dosti pohyblivé, široké u základny, jemné, velké.

Čenichová partie: - silné čelisti se silnými zuby. Nůžkový skus.

Krk: - dlouhý, suchý, svalnatý, lehce klenutý.m

Hlava: Dlouhý, štíhlý obličej je jemně řezaný.

Hrudní končetiny:  - lopatky silné, dlouhé a správně šikmo uložené, směřující svými vrcholy dozadu a vzhůru. Končetiny jsou rovné a rovnoběžné. Lokty správně přimknuté k tělu. Zápěstí silná.

Trup:  - pružný, s úplně rovnou hřebetní linií. Lehce spadající linie od zádi po kořen ocasu. Hrudník hluboký, dosahující až k loktům. Žebra dobře klenutá. Poněkud vtažené břicho. Délka trupu od předhrudí po sedací hrbol na pánvi je o něco delší, než kohoutková výška.

Pánevní končetiny: - silné, svalnaté. Kolena náležitě zaúhlená. Správně úhlené bérce. Končetiny, při pohledu zezadu, rovnoběžné.

Tlapky: - silné, dobře utvářené, pevné, ani dovnitř vbočené, ani ven vybočené. Správné nášlapné polštářky. Paspárky mají být odstraněny. 

Pohyb: - volný, plynulý. Hlava má být dosti vysoko nesená. Pes se má pohybovat bez patrné námahy. Končetiny včetně tlapek sledují v pohybu podélnou linii těla. Jakýkoli sklon k "vyhazovaní nohou" do strán, anebo k jejich vysokému zvedání, je nežádoucí a hodnotí se jako vážná chyba

Ocas: - středně vysoko nesený, dosti silný u kořene, směrem ke konci se zužuje, je nesen volně dolů zavěšený a dosahuje až medzi hlezna. Výše nesen a poněkud zahnutý je v pohybu. Ocas nemá být stažen daleko medzi pánevní končetiny. Tzv. krysí ocas je chybný

Zbarvení: - Tříslová barva nebo zbarvení sytě tříslové s bílymi znaky. Bíle zbarvená špička ocasu je žádouci. Bíla skvrna na hrudi tvoří tzv. hvězdu. Bíle zbarvené jsou prsty. Úzký bílý proužek uprostřed hlavy je povolen. Bíle skvrny nebo znaky jinde na těle jsou nežádoucí.

Velikost: - ideální kohoutková výška psů je 56 - 63 cm, fen 53 - 61 cm. Celková harmoničnost musí vždy být zachováná.

Chyby: - jakékoli odchylky od výše uvedených požadavků se považují za chyby - s výjimkou loveckých schopností.

Poznámka: - samci musejí mít dvě normální, stejně velká varlata plně sestouplá v šourku.